
Dit verslag is van Eelco de Koning namens het volledige medische team
Alle deelnemers met diabetes de top van de Toubkal laten halen op een medisch verantwoorde wijze. Dat is de opdracht van het medisch begeleidingsteam. Een reiskoffer gevuld met pillen en zalfjes voor alle mogelijke aandoeningen (met name ook medicatie bij hoogteziekte en ontregeling van de diabetes), hechtsets, verbanden, zwachtels, infusiesets en middelen voor reanimatiesituaties, 3 internisten, 1 huisarts, 1 cardioloog, 1 internist-in-opleiding, en een diabetesverpleegkundige zouden dit mogelijk moeten maken. Van de reiskoffer is ondertussen al flink gebruik gemaakt. Van blaarbehandeling en vlooienbeten tot het zetten van meedere hechtingen na een flinke valpartij, van hypo’s tot fors verhoogde glucose waarden, van hoofdpijn door milde hoogteziekte tot hoge koorts bij forse maagdarm infecties. Het aantal consulten is tot nu toe aanzienlijk geweest. In het kamp, op de berg, in het holst van de nacht. Niet alleen de deelnemers met diabetes maar ook het begeleidingsteam en de cameramensen blijken goede afnemers van de kofferinhoud.

Drie kleine vriezers, een centrifuge, honderden buisjes voor bloedafname, sputum- en urine potjes, een echoapparaat om de functie van het hart in beeld te brengen, 6 PWA-Mobil-O-Graph meters om bloeddruk en de functie van de bloedvaten te registreren, SenseWear Pro armbanden voor energieverbruikregistratie, Medtronic sensoren die 24 uur per dag bij de deelenemers met diabetes de glucose meten, hoogteziekte- en dieetdagboeken, een klinisch chemicus, een klinisch chemisch analist, een echolaborante en een onderzoeksmedewerkster. Een kleine greep uit alle apparatuur, methoden en mensen om de effecten van bewegingsinspanning en het verblijf op grote hoogte bij mensen met diabetes wetenschappelijk in kaart te brengen. Na het onderzoek de dag na aankomst in Marokko op lage hoogte, vandaag het onderzoek op grote hoogte (3200 meter). Op deze hoogte is de lucht ijler met een lager zuurstofgehalte wat allerlei effecten op de glucose regulatie, de bloedvaten en het hart kan hebben. Deze “rustdag” begon voor de onderzoekers om 05.30. Vanaf 06.00 werden deelnemers met diabetes en het hele begeleidingsteam aan alle onderzoeken onderworpen in verschillende ruimten van de berghut “Refuge aux Mouflons” aan de voet van de Toubkal. Dat er diabetesonderzoek plaatsvond was ook bij de Marokkaanse eigenaar van de berghut al snel bekend. In de ochtend kwam al snel het verzoek voor “une teste de diabète” – een vingerprik om het glucose te meten. Ondanks een postuur dat toch wel een verhoogd risico op type 2 diabetes met zich meebracht konden we hem geruststellen.

Medisch gezien kan iedereen morgen omhoog naar de top. Maar of iedereen het haalt moeten we afwachten. De wilskracht is er in ieder geval. En hoe belangrijk die is gaf onze hoofdgids Mohammed gisteren prachtig weer “Quelqu’un qui a la volonté à la montagne, va loin” (vrij vertaald: met een sterke wilskracht in de bergen kom je heel ver).
Het medisch team.
Foto's: Ronald Hoogendoorn
Op woensdag 22 september 2010 zijn meerdere verslagen gemaakt. Klik hieronder voor verslagen van: